ФорумФорум  ДопомогаДопомога  ПошукПошук  ЗареєструватисьЗареєструватись  Вхід  

Частка | 
 

 Петрівський піст

Донизу 
АвторПовідомлення
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Петрівський піст   19.06.11 13:26

ПЕТРІВСЬКИЙ ПІСТПетрівський піст або, за народною назвою «Петрівка», починається через тиждень після П’ятидесятниці, у понеділок після Неділі Всіх Святих – цього року 20 червня. Триває він до свята апостолів Петра і Павла (12 липня). Таким чином тривалість посту в різні роки – різна, адже початок посту залежить від дати святкування Пасхи (від якої відраховується Неділя Всіх Святих), а завершення посту припадає на один і той самий день.

Про цей піст згадується ще в Апостольських постановах: «Після П’ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіться». Початково Петрівський піст був встановлений для тих, хто з якихось причин не міг постити перед Великоднем. Для них піст розпочинався відразу після завершення циклу великодніх святкувань, тобто через тиждень після дня Святої Тройці. Саме про такий піст пише у своїх творах єпископ Іполит Римський (ІІІ ст.).

Але з плином часу, вже у IV столітті, цього посту стали дотримуватися всі християни і він почав асоціюватися з подвигами святих первоверховних апостолів Петра і Павла. «Після тривалого свята П’ятидесятниці піст особливо необхідний, щоб подвигом його очистити думки і зробитися гідними дарів Святого Духа», – пише святий Лев Великий.

Остаточно Петрів піст затвердився після того, як у Константинополі і Римі були побудовані храми в ім’я первоверховних апостолів Петра і Павла, які посідають особливе місце серед інших учеників Христа. Освячення константинопольського храму відбулося в день пам’яті апостолів 29 червня (за новим стилем – 12 липня) - відтоді цей день став особливо урочистим і на Сході, і на Заході, а в Православній Церкві утвердилося приготування благочестивих християн до цього свята постом і молитвою.

Церква нагадує, що обмеження в їжі без дотримання Божих заповідей не є постом у повній мірі: «Молитва безсила, якщо не заснована на пості, і піст марний, якщо він не твориться з молитвою» (святитель Iгнатій Брянчанінов).

За словами святителя Іоанна Золотоустого, «піст з вірою багато додає міцності, тому що навчає великому любомудрію, людину робить Ангелом, та й ще зміцнює проти сил безтілесних... Той, хто молиться, як належить, і при цьому поститься, не багато потребує; а хто не багато потребує, той не буде грошолюбний; а хто не грошолюбний, той любить подавати милостиню. Хто поститься, той стає легким й окриляється, і з бадьорим духом молиться, угашає злі похоті, умилостивлює Бога й смиряє гордовитий дух свій. Тому й апостоли майже завжди постились».

За своїм уставом Петрівський піст менш суворий, ніж піст Великий: під час Петрівки від риби належить утримуватися лише у понеділок, середу та п’ятницю. Сучасна Церква поблажливо ставиться до вірних, і вказує на те, що риби не можна вживати лише в середу і п’ятницю. Також не обмежується споживання олії. Вам самим обирати, як постувати, три дні на тиждень чи два. Суворість посту визначається самим християнином і лежить виключно на його совісті, за що лише йому і нести відповідальність на Страшному суді.

Протягом посту православні християни обов’язково повинні щонайменше один раз посповідатися та причаститися Святих Таїн. Акцент щодо сповіді зроблено лише для православних, оскільки в римо-католицькій та греко-католицьких церквах причащаються і без сповіді, а сповідаються чи не щодня. Практика надто частої сповіді є згубною, оскільки веде до профанації Таїнства Сповіді, відбувається без підготовки та щирого розкаяння. Причастя без сповіді можливе лише для дітей, оскільки вони чисті серцем, а також для тих, хто веде праведне життя. Навряд чи можна сьогодні серед парафіян будь-якої конфесії знайти хоча б одного-двох, хто веде безгрішний спосіб життя, і тому достойний без попередньої сповіді приймати Причастя. Тому, закликаємо всіх християн, з розумом, і без конфесійного фанатизму сповідувати християнську віру, і дотримуватись її основ.
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Петрівський піст   19.06.11 18:31Отже, в понеділок, середу та п’ятницю – заборона м’яса, яєць, молочних продуктів, сиру, сметани, риби. В суботу, неділю, а також в пам’ятні дні якогось великого святого або дні храмового свята дозволяється риба.

Однак, слід враховувати, що піст – це відмова від смачної їжі, і споживання їжі не «доки влізе», а лише трохи, для підтримання сил, не до повної ситості. Крім цього, піст – це і молитва. Не забуваймо також про добрі справи, дбаймо про ближніх, нікого не ображаємо, не обманюємо, не скупімось на милостиню.

В 2011 році Петрівський піст триватиме з 20 червня до 12 липня.
Про інші аспекти посту, загальні правила щодо посту духовного, читайте у розділі «Про піст для християнина (загальні положення)».
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Петрівський піст   12.06.12 17:55

Що можна їсти під час Петрівського посту?Загальні правила

Під час посту відмовляються не тільки від тваринної їжі, а й від різних спокус і задоволень, в тому числі, і від обжерливості. Пісна їжа повинна бути простою і здоровою, не вимагає витрат грошей і часу на її приготування. Не варто забувати і про помірність у харчуванні. Традиційно в Петрівський піст не їли м'ясні та молочні продукти, яйця. Особливих обмежень на варену пісну їжу з єлеєм (рослинним маслом, олією) не було. На рибу накладалася заборона по середах і п'ятницях.

Існують і більш суворі правила харчування під час Петрового посту, які формують образ смирення.

Понеділок.
В ідеалі, за церковним уставом необхідно утриматись від їжі до вечора. Подвижники не їли до дев’ятої години вечора. І лише о 21 год. споживали сирі овочі, фрукти і хліб. Це називається сухоїдіння (тільки неварені рослинна їжа) після вечірні.

Вівторок.
Не можна їсти рибу. Дозволені варена їжа з олією і трохи вина.

Середа.
Строгий піст. Тільки сира їжа без олії й хліб. До вечора, за статутом до 21 год. - від їжі слід утриматися, потім можна їсти сирі овочі, фрукти і хліб.

Четвер.
Не можна їсти рибу. Дозволена варена їжа з олією і вино. Все в помірних кількостях.

П'ятниця.
Строгий піст. Тільки сира їжа без олії й хліб. До вечора, за статутом до 21 год. - утримуються від прийому їжі. Потім їдять сирі овочі, фрукти і хліб.

Субота.
Дозволяються риба, варена їжа з рослинним маслом і вино.

Неділя.
Дозволяються риба, варена їжа з рослинним маслом і вино.

Риба та варена їжа з рослинним маслом і трошки вина дозволяється у дні пам'яті одного з великих святих або в дні храмових свят.


Послаблення

Найсуворіший піст - це сухоїдіння, тобто вживання неварений рослинної їжі. Приписи Статуту передбачають послаблення для хворих, старих, немовлят, вагітних і годуючих грудьми жінок. Допустимо вживання деяких скоромних продуктів людьми, зайнятим важкою фізичною працею і ув'язненими. Існують послаблення і для «подорожуючих». Особливо обумовлюються ситуації, коли для збереження здоров'я доводиться знімати ряд обмежень.
Послаблення йдуть в такому порядку: варена їжа, рослинна олія, вино, риба, молочні продукти (і яйця), м'ясо. Молочні продукти (частина плоті ссавців) вважаються більш скоромної їжею, ніж риба.
Діти до трьох років не постять.

Вийнятки

Ящо ваш піст буде чимось бентежити оточуючих, викликати їх докори, чи, може бути, глузування і т. п. - у цих випадках треба намагатися зберігати таємницю посту, зберігаючи його по духу, але відступаючи від нього формально. У Нагірній проповіді Господь дав настанову: "А ти, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб ти посту свого не виявив людям, а перед Отцем твоїм, що в таїні, і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно" (Мт. . 6: 17-18).

Якщо піст буде перешкодою для гостинності тих, хто пригощає нас, ми цим будемо докоряти оточуючим і, утримуючись від страв, живити власні марнославство і гординю.

Про сумніви і маловірство

Зараз можна багато прочитати і почути від священників про те, що не так вже й важливо що і скільки їсть людина. Однак, не варто спокушатись на таке "полегшення". Дуже легко зневажити піст, кажучи собі, що піст в їжі це дрібниці, я ж не вбивця, не краду і т.д. Але важливо пам'ятати, що піст є не самоціллю, а засобом досягнення цілі, тобто способом, який допомагає побороти гріховність. Якщо ж чи готовий до боротьби той, хто зневажливо махне на неї рукою, і піде собі далі? Ні, він і не намагається. І тому, програє.

Піст і Євро-2012

Піст повинен бути не тільки тілесним, але й духовним. Не рекомендуються розважальні передачі по телевізору, телефонні розмови по дурницях, ненажерливість, випивки, всілякі видовища, суєта, ворожнеча і т.п. Бажано, щоб в період Петрівського посту людина сама склала список тих обмежень, які він готовий добровільно покласти на себе.

А зараз я скажу Вам те, що можливо викличе сміх, або іронію в деяких людей. Вчора місто так фанатіло від футболу, що складається враження, ніби Євро-2012 для цих людей важливіше понад усе.
Але чи можна дивитись спортивні передачі під час посту? Православна церква не благословляє (забороняє) дивитись розважальні, в т.ч. спортивні телепередачі. Для тих, хто вважає себе християнином, я порадив би побільше думати про душу, а не про тіло. Як би не закінчилися спортивні змагання, хто б не переміг - «Україна» чи «Франція» - для спасіння душі це ж не важливо. А от як закінчиться наше духовне змагання, духовна боротьба - дуже і дуже важливо, від цього залежить наша вічна доля.

Бережи Вас Господь!
На початок Донизу
Християнин
Житель форуму
Житель форуму


Чоловік
К-ть повідомлень : 90
Registration date : 04.12.2010

СтворюватиТема: Re: Петрівський піст   08.07.12 14:30Ось і підходить до завершення Петрівський піст. Та чи був він? Хіба що в одиниць людей з поміж багатомільйонного натовпу християн-українців.
Так, піст – це в якійсь мірі подвиг. Невже ніхто з Вас не здатен на подвиг? Не варто дивитись на інших, кажучи, он інші не постять, то чого я буду. Сучасне суспільство настільки погрузло в гонитві за насолодами і всякими життєвими благами, що обмежувати себе у хоча б чомусь – навіть не збирається. І винні у цьому не лише миряни, але й священнослужителі, які мали б навчати людей стриманості. Але і вони, змішані у натовпі людей, які прагнуть лише набити свій шлунок, не мають ні бажання, ні натхнення вчити інших. А якщо і вчать, то власним прикладом показують, що можна і знехтувати святим постом. Не так важливо що ми їмо, кажуть наші пастирі, важливо що у нас в душі. І вівці, почувши сказане, вже й не намагаються обмежувати себе в чомусь. Піст помилково сприймається як голодування. Однак, цілком очевидно, що Бог хоче від нас не голоду. Всеблагому і Вседосконалому Господу потрібне наше бажання духовного росту і вперта праця у цьому напрямку. Преподобний Серафим навчав, що ціль земного життя людини полягає у придбанні Святого Духу Божого, а молитви, чування та піст є найкращими засобами для цього.

Вміння себе стримувати сьогодні дуже часто сприймається, як людська вада. Є навіть популярне прислів’я про те, що «нахабність - це друге щастя». Тож не дивно, що на наших очах виростає покоління людей принципово іншого сорту : жадібних, егоїстичних, безпідставно амбітних, гордих та зарозумілих. Дивно, що ті риси, які мали би характеризувати дорослих людей, все частіше характеризують поведінку та звички підлітків, а то й діточок. Здається, що гріх буквально вкрав у них дитинство.

Біда людей не в тому, що вони грішать. Це лише півбіди. Гірше, коли люди грішать свідомо. За тимчасовими насолодами гріха вони вперто не хочуть думати про завтрашній день. Наче сперечаються з Христом, хто сильніший та хитріший. А Спаситель на це лише сумно зітхає і плаче. Дві тисячі років тому в історії людства вже було щось дуже подібне. Напередодні своєї смерті Ісус в’їжджав до Єрусалиму та плакав, а очманілий натовп радів, нічого не усвідомлюючи. Бог знав, що ті люди нічого не зрозуміли. На жаль, за століття життя поруч з Ним вони так і нічого не навчились… Господь любив їх, тому й плакав, а не карав. Те, що не зробили люди, Ісус вчинив замість них на Голгофі.

Дуже важливо розуміти, що піст — це не черговий церковний забобон. Насправді — це єдині ліки, здатні повернути нам втрачене з роками нормальне життя. Про це ідеально сказав святий єпископ Ігнатій : «О, горда людино! Ти так багато мрієш і так високо оцінюєш власний розум, а він - у цілковитій та постійній залежності від шлунку

Той, хто не дотримується належної поміркованості та необхідної розбірливості у харчуванні, не може зберегти ні дівоцтва, ні цнотливості, не може приборкати гніву, віддається ліні, зневірі та смутку, стає рабом марнославства, житлом тієї гордості, яка вводить людину в її плотський стан, котрий найчастіше з’являється від розкішної та ситої трапези.

Піст відриває людину від плотських пристрастей, а молитва бореться з душевними. Коли вона їх перемагає, то проникає у всю природу людини, очищає її, відтак у цей храм вводить Бога. Молитва безсила, якщо не будується на пості, а піст безплідний, якщо не зведений на молитві".

На завершення, закликаю всіх вірних християн смиренно дотримуватися постів, цінуючи кожну хвилину власного життя. Це ще одна нагода стати кращими, а отже – ближчими до Бога. Подвиг посту може зробити нас гідними благодатних дарів П’ятидесятниці, та дає нам нагоду утвердити їх у собі. Втім, це можливо лише в тому випадку, коли, наслідуючи святих Апостолів, ми відмовимось від того, що має над нами владу. Помагай нам у цьому Господь!
На початок Донизу
Спонсируемый контент
СтворюватиТема: Re: Петрівський піст   

На початок Донизу
 
Петрівський піст
На початок 
Сторінка 1 з 1

Права доступу до цього форумуВи не можете відповідати на теми у цьому форумі
 ::  ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ (релігійний розділ) :: Про віру і життя християнське-
Перейти до: